آموزش جرثقیل

نکات ایمنی در آموزش جرثقیل

در آموزش جرثقیل نکته ایی که یادگیری آن بسیار مهم است رعایت نکات ایمنی است که هنگام استفاده از جرثقیل باید آن را رعایت کرد ، که در صورت رعایت نکردن این نکات در حین کار با جرثقیل ممکن است حوادثی ناگوار به وجود آید .

امروزه با توجه به کاربرد زیادی که جرثقیل در صنعت و به ویژه در ساختمان سازی دارد ، ایجاب می کند که در حین استفاده از جرثقیل ، آموزش جرثقیل و همچنین نکات ایمنی را به افرادی که در حال کار با جرثقیل هستند آموزش داد .

داشتن مجوز سلامت برای جرثقیل امری لازم و حیاتی است همچنین قبل از شروع کار با جرثقیل باید اطمینان پیدا کنیم که جرثقیل از نظر نشتی روغن ، سالم بودن سیم بکسل ها و … مشکلی ندارد . وجود دفترچه راهنمای مشخصات فنی برای جرثقیل لازم و ضروری است .

اولین نکته ایی که رعایت آن از جانب راننده باید انجام گیرد تمرکز بر روی کار است بنابراین باید از مواردی که ممکن است تمرکز او  را بهم بزند دوری کند .

آموزش جرثقیل

اگر در حین انجام کار شرایط نا امن و خطرناک به وجود آمد باید کار را متوقف کرد . هم چنین زمانی که هوا نامساعد است یا طوفانی است و حتی باد شدید می وزد بهتر است  از ادامه دادن به کار دست بکشیم و کار را متوقف کنیم .

برای هشدار دادن به کسانی که در محوطه هستند راننده باید از آژیر ، بوق و … استفاده کند . هم چنین هنگام کار با جرثقیل راننده باید عابرین را در نظر بگیرد و هم مراقب  جلو ، عقب و کنار جرثقیل باشد که گفتن تمام این موارد در هنگام آموزش جرثقیل لازم و ضروری است . در بسیاری از مواقع به علت جلوگیری از خطرات احتمالی یک نفر به عنوان راهنما یا پرچمدار در محل گذاشته می شود تا به راننده ی جرثقیل کمک کند تا از بروز خسارات مالی و جانی  جلوگیری کند.

هنگامی که وسایل با جرثقیل در حال جابه جا شدن هستند نباید هرگز این وسیله ها از روی سر افراد عبور کند چرا که امکان  سقوط وسایل بر روی سر افراد وجود دارد و ممکن آسیب های و خطرات جبران ناپذیری را به وجود آورد .

مسیر هایی که برای تردد جرثقیل انتخاب می شود باید به گونه ایی باشد که  جرثقیل به راحتی بتواند تردد کند در واقع هر گونه مانع که در مسیر جرثقیل قرار دارد باید برداشته شود که راننده به راحتی بتواند در مسیر رفت و آمد کند.

برای جرثقیل هایی که در بیرون ساختمان قرار گرفته اند باید برای آن ها تمهیداتی برای جلوگیری از اثرات مخرب باد اتخاذ شده باشد .

لازم است که در اتاق راننده کپسولی آتش نشانی وجود داشته باشد که چنان چه مورد اضطراری هنگام کار به وجود آمد از آن بتوان استفاده کرد و به این صورت  از بروز حوادث احتمالی که ممکن است در حین کار به وجود آید خودداری کرد.

همیشه باید فاصله ی مجاز بین جرثقیل ها به درستی رعایت و حفظ شود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود .

مقدار باری که هر جرثقیل می تواند آن را جا به جا کند و مجاز است باید به صورت شفاف و واضح روی هر سمت از جرثقیل به صورت خوانا نوشته شود به گونه ایی که اپراتور به راحتی بتواند آن را بخواند .

هنگامی که جرثقیل بر روی زمین های سست و نرم است لازم است که زیر جک های جرثقیل تخته ایی گذاشته شود که ابعاد این تخته ها باید 25 سانتی متر بزرگتر از جک های جرثقیل باشد  و مکانی که جرثیل در آن قرار می گیرد باید مکان امنی باشد به این معنا که باید از قرار دادن جرثقیل بر روی زمین هایی که  دارای شیب است یا نزدیک پرتگاه یا خاکریز  جدا باید خود داری کرد .

آموزش جرثقیل

هنگام اتمام کار باید تمام کلید ها و سوئیچ ها در حالت خاموش قرار بگیرند و چنان چه نیاز به تعمیر بود باید به ناظر اطلاع داد تا به وضعیت رسیدگی شود . از دیگر کارهایی که باید با هماهنگی ناظر و سرپرست انجام گیرد زمانی است که قرار است دو جرثقیل همزمان با هم یک بار را جا به جا کنند که در این هنگام باید زیر نظر سرپرست قسمت بازرسی جرثقیل باشد .

زمانی که جرثقیل نیاز به سوختگیری دارد باید موتور جرثقیل را خاموش کرد و از گذاشتن مواد اشتعال زا مانند بنزین ، اسید و … در کابین جرثقیل باید خودداری کرد  و اگر ناچارا مجبور به استفاده از مواد اشتعال زا شدیم باید آن ها را در ظرف های دربسته گذاشت .

در هنگام آموزش جرثقیل لازم است نکات ایمنی را با توضیح و تفصیل همراه با جزییات کامل  به افراد  ، توضیح داد تا از خطراتی که ممکن است به وجود آید تا حد زیادی جلوگیری شود چرا که سهل انگاری در هنگام کار  با جرثقیل  ممکن است عواقب و پیامد هایی  را به همراه داشته باشد که نتوان آن ها را جبران کرد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *